LINEDANCE,är en allsidig träningsform där                 kondition, koordination, minne, balans förbättras.
Samtidigt stärks fot,ben och rygg.

Vi har kurser på flera nivåer.
Varmt Välkommen!

 


aflagg.jpg (Skånelistan) = Danser som även dansas i andra linedanceföreningar för gemansamma danser ute på social/fri danser.

Kursdanser Vårterminen 2018

        Obs! Håll gärna koll på kursschemat, då en kurs kan bli inställd med kort varsel.


 Datum                      Nybörjar Grundkurs    


Onsdag 17/1            Dans: Over The Moon

                                         (Skånelistan)                              

                                Koreograf: Stepphen Ruttler                         

                                Dans: Yee-Haa

                                Koreograf:Dennis Foley/ Verity Mills


Onsdag 24/1            Dans:  Just 4 Fun

                                Koreograf:Pat Sott


Onsdag 31/1            Dans: AB For Friends

                                Koreograf: Rafael Corbi


Onsdag 7/2                        Repetition


Onsdag 14/2            Dans: Down On Your Uppers

                                         (Skånelistan)

                                Koreograf: Gary O´Reilly

                                Dans: Lindi Shuffle

                                Koreograf: Jane Smee


Onsdag 21/2           Dans: Empty Heart

                               Koreograf: Micaela Svensson Erlandsson


Onsdag 28/2           Inställlt pga av snöoväder


Onsdag 7/3                        Repetition


Måndag 12/3           ÅRSMÖTE  ÅRSMÖTE  ÅRSMÖTE  ÅRSMÖTE


Onsdag 14/3            Dans: Lonely Lady

                                Koreograf: Shirley Blankenship and K.Sholes


Onsdag 21/3            Dans: Sleepy Eyes

                                          (Skånelistan)

                                Koreograf:Andrew Palmer


Onsdag 28/3                      PÅSK


Onsdag 4/4                        Repetition


Onsdag 11/4            Dans: Heart Of An Angel

                                Koreograf: Willie Brown


Onsdag 18/4            Dans: La Culpa

                                Koreograf: Sandra Speck


Onsdag 25/4                      Repetition


Fredag 27/4                      VÅRFEST  


Onsdag 2/5              Dans: Speak To The Sky

                                Koreograf:Keith Davies


Onsdag 9/5              Dans: Colorado Girl

                                Koreograf:Dan Albra


Onsdag 16/5                      Repetition

                                Dans: Lover Boy

                                Koreograf:Ann Hjortsberg & Ilona Lorentz


Onsdag 23/5            Repetition/ Dansavslutning


 

 


 Datum                      Nybörjarkurs                                     Fortsättningskurs


Torsdag 11/1                                                                       Dans: Sleepy Eyes

                                                                                                      (Skånelistan)

                                                                                            Koreograf: Andrew Palmer


Måndag 15/1       Dans: Down On Your Uppers                Dans: Sleepy Eyes

                                      (Skånelistan)                                        

                             Koreograf: Gary O´Reilly                          Koreograf: Andrew Palmer


Torsdag 17/1                                                                       Dans: Hungry Heart

                                                                                              Koreograf: Dee Musk


Måndag 22/1        Dans: Sleepy Eyes                                  Dans: Hungry Heart

                                       (Skånelistan)

                             Koreograf: Andrew Palmer                          Koreograf: Dee Musk


Torsdag 25/1                                                                         Dans: EAST TO WEST 17

                                                                                                        (Skånelistan)

                                                                       Koreograf: Alison Johnstone & Simon Ward


Måndag 29/1           Dans: Nancy AB                                    Dans: EAST TO WEST 17

                                                                                                       

                            Koreograf: Laura Sway         Koreograf: Alison Johnstone & Simon Ward


Torsdag 1/2                                                                           Dans:  Summer Sway

                                                                Koreograf:Cody Flowers & Rachael Mc Enaney


Måndag 5/2                 Repetition                                                   Repetition


Torsdag 8/2                                                                             Dans: Hearts On Fire

                                                                                             Koreograf:Maggie Gallagher


Måndag 12/2             Dans: I Wan´t Back Down                  ​ Dans: HeartsOn Fire

                             Koreograf: Rachael McEnaney-White         Koreograf: Maggie Gallagher


Torsdag 15/2                                                                          Dans: Dance Her Home

                                                                                               Koreograf: Rob Fowler


Måndag 19/2         Dans: Honky Tonky Highway                Dans: Dance Her Home

                             Koreograf: Kelly Cavallaro                           Koreograf: Rob Fowler


Torsdag 22/2                                                                                    ​Repetition


Måndag 26/2                 Repetition                                                  ​Repetition


Torsdag 1/3                                                                              Dans: Melodia

                                                                                                         (Skånlistan)

                                                                                        Koroegraf: Kim Ray & Tina Argyle


Måndag 5/3            Dans: Chip And A Chair                             Dans: Melodia

                                        (Skånelistan)                                                                                   Koreograf: Rob Holley              Koreograf: Kim Ray & Tina Argyle


Torsdag 8/3                                                                               Dans: Belive In Me

                                                                                          Koreograf: Dee Musk


Måndag 12/3                   ÅRSMÖTE    ÅRSMÖTE   ÅRSMÖTE     ÅRSMÖTE


Torsdag 15/3                                                                             Dans: Landslide

                                                                                                Koreograf: Dee Musk


Måndag 19/3         Dans: Got A Hole In My Pocket                 Dans: Landslide

                      Koreograf:R.Multaire & J Thomson Szymanski     Koreograf: Dee Musk


Torsdag 22/3                                                                                       Repetition


Måndag 26/3                  Repetition                                                    Repetition


Torsdag 29/3                                                                                        PÅSK


Måndag 2/4                   PÅSK                                                             PÅSK


Torsdag 5/4                                                                                Dans: Pull You Through

                                                                                                   Koreograf: M. Glover &

                                                                                                     J Thomson- Szymanski


 Måndag 9/4         Dans: Tropical Depression                            Dans: Pull You Trough

                             Koreograf: S & L McEnna                                 Koreograf: M. Glover &

                                            & L Clairns                                         J Thomson Szymanski


Torsdag 12/4                                                                  Dans: Every Time She Walks By

                                                                                                 Koreograf: Heather Barton


Måndag 16/4      Dans: Havana Cha                              Dans: Every Time She Walks By

                          Koreograf: Ria Vos                                            Koreograf: Heaher Barton


Torsdag 19/4                                                                                          Repetition


Måndag 23/4                  Repetition                                                       ​Repetition


Torsdag 26/4                                                                            Dans: Forget Me Not

                                                                                                           (Skånelistan)

                                                                                                 Koreograf: Pat Stott


Fredag 27/4                                               VÅRFEST


Måndag 30/4      Dans: Champagne Promise                         Dans: Forget Me Not

                           Koreograf: Tina Argyle                                    Lektion inställd
​                                                       


Torsdag 3/5                                                                              Dans: Blame Me

                                                                                                 Koreograf: Helena Jeppsson


Måndag 7/5        Dans: A Little Sugar                                      Dans: Blame Me

                          Koreograf: Julie Lockton                                  Koreograf: Helena Jeppsson


Torsdag 10/5                                                                            Kristi Himmelsfärdsdag


Måndag 14/5                Repetition                                                      Repetition                                                                                             


Torsdag 17/5                                                                         Dans: Hurts Like A ChaCha

                                                                                                        (Skånelistan)

                                                                  Koreograf: S.Ward, D Trepat & F. Whitehouse


Måndag 21/5     Dans: Clap Your Hands                               Dans: Hurts Like A ChaCha

                         And Stomp Your Feet                                           (Skånelistan)

                     Koreograf: Marie Sörensen     Koreograf: S.Ward, D Trepat & F.Whitehouse


Torsdag 24/5                                                                    Repetition/ Dansavslutning


Måndag 28/5    Repetition/ Dansavslutning                  Repetition/ Dansavslutning


 

 

 
stäng